CECELIA AHERN: PAMIĘTNIK Z PRZYSZŁOŚCI

20:05:00


Chyba nie jestem aż tak szalona, żeby chcieć wiedzieć, co wydarzy się w mojej przyszłości. Pewnie okazałoby się, że czeka mnie bezrobocie, alkoholizm, bieda, choroba psychiczna i zgryzota - o, tak właśnie optymistycznie jestem nastawiona do życia! Patrzcie i nie bierzcie ze mnie przykładu. Zresztą, nigdy nie byłam dobrym materiałem na autorytet. Nauczyciele w szkole nigdy nie mówili: "popatrzcie, drogie dzieci, jak Agnieszka ładnie maluje" albo "och, jaka ona jest rozsądna, zawsze rozejrzy się przed przejściem przez ulicę". Nie. Ale! Do rzeczy.

Główna bohaterka Pamiętnika z przyszłości, Tamara, ma w swoich rękach książkę, w której zapisuje się jej przyszłość. Całe szczęście, mówimy o najbliższej przyszłości. Dzięki tym zapiskom ma szansę dowiedzieć się rzeczy, o których nie miała pojęcia i o których nie sądziła, że w ogóle mogą być prawdziwe. Jej ojciec popełnił samobójstwo, matka zmaga się z załamaniem, ciotka i wuj ewidentnie coś ukrywają, a tajemniczy pamiętnik sugeruje, że wszystko to ma jakieś drugie, nieznane jej wcześniej dno.

Tamara bywa irytująca, ale całej historii nie sposób odmówić pewnego uroku. Stary zamek, zabawna siostra zakonna z męskim imieniem i zamiłowaniem do pszczół, nadwrażliwa ciotka i atmosfera tajemnicy. Mimo że historia nie jest jakoś szczególnie porywająca, to jest na pewno nieźle napisana, przez co czyta się ją szybko i całkiem przyjemnie. Ahern nie trzyma czytelnika w wielkim napięciu, ale na koniec rozlicza się z nim uczciwie i wiarygodnie.

Na pewno jest to książka lepsza niż chociażby Miłość i kłamstwa, którą czytałam ostatnio, ale daleko jej też do Kiedy cię poznałam czy do Love, Rosie. Wiem, że to powieść, którą Cecelia Ahern wydała już dawno temu, a wydawnictwo po prostu ją odświeżyło, ale cieszę się, że tak się stało. Lubię jak wydawca ma jakąś wizję i lubię jak dba o swojego czytelnika. To się zawsze chwali i ja takiej opcji zawsze chętnie powiem "tak". A Ahern nie wyrzucam z grona autorów, po których powieści sięgam często i chętnie.

Cecelia Ahern: Pamiętnik z przyszłości. Wydawnictwo Akurat, 2016. 
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Akurat.

Możesz przeczytać też:

0 komentarze