DIANE CHAMBERLAIN: SEKRETNE ŻYCIE CEE CEE WILKES

19:22:00


Cee Cee Wilkes to dziewczyna, która ukrywa przed światem swoją wielką tajemnicę. Nie chce zrobić niczego, co naraziłoby jej rodzinę na cierpienie, ale i nie może pozwolić na zamordowanie niewinnego człowieka. Cee Cee wie bowiem, że Tim Gleason nie popełnił zbrodni, o którą został oskarżony. Jeśli jednak zdecyduje się zeznawać w jego sprawie, wywróci do góry nogami życie swoje i najbliższych sobie ludzi. Jakiego wyboru dokona?

Tego Wam nie zdradzę, chociaż sama autorka nie robi z tej sprawy tajemnicy i od razu informuje czytelnika o wszystkim. W ogóle mało jest w tej książce tytułowego sekretnego życia. Już na samym początku możemy łatwo przewidzieć, co też wydarzyło się w życiu głównej bohaterki. Nie ma tu miejsca na poważne niedopowiedzenia i trzymanie czytelnika w napięciu. I w tym konkretnym punkcie Diane Chamberlain różni się od pisarki, do której jest nieustannie porównywana, a mianowicie Jodi Picoult. Ta ostatnia lubi bawić się z czytelnikiem i z jego uczuciami. Wychodzi jej to, trzeba przyznać, wspaniale, ale i w prozie Chamberlain, pozbawionej tego elementu, tkwi wielki potencjał. 

Zaryzykowałabym nawet stwierdzenie, że autorce Sekretnego życia Cee Cee Wilkes wcale nie zależy na wodzeniu czytelnika za nos. Obie z Picoult skupiają się na tym samym gatunku literackim, jakim jest podejmująca trudne tematy powieść społeczno-obyczajowa, ale każda z nich podchodzi do niego na swój sposób. Chamberlain pisze tak, że nie mamy wątpliwości co do fikcyjności całej historii. Jej styl jest po prostu literacki. Picoult jest zaś niepokojąco "rzeczywista". Niemniej jednak to Chamberlain wydaje się bardziej zżyta ze swoimi bohaterami, bardziej skłonna do stawania w ich obronie, a przynajmniej tyle mogę wywnioskować po lekturze trzech książek Picoult i właśnie Sekretnego życia Cee Cee Wilkes dla porównania. 

Książka o której dzisiaj mówię jest niesamowicie, totalnie wciągająca. Trudno się od niej oderwać i trudno o niej zapomnieć, mimo że, jak już wspomniałam, nie chodzi tu raczej o chęć poznania tajemnicy. Trudno mi powiedzieć co działa w ten magiczny sposób, ale ten element, czymkolwiek jest, wydaje mi się genialny. Przeczytałam tę książkę w ciągu dwóch wieczorów, a pomiędzy nimi ciągle o niej myślałam. Jednocześnie denerwujące i cudowne uczucie. I choćby z tego tylko powodu chcę do Chamberlain wrócić. 

Los głównej bohaterki szczególnie mnie nie poruszył, ale rozumiem autorkę, która chciała chyba pokazać niesamowite dylematy, przed którymi człowiek musi czasem stawać oraz to, że za swoje błędy trzeba zapłacić, nawet jeśli zostały one popełnione w bardzo młodym wieku i pod wpływem innych ludzi. Historia Cee Cee jest ciekawa, chociaż na pewno kontrowersyjna. Czy wolno jej było dokonać wyborów, których dokonała? I czy, mimo tego że jest dobrym człowiekiem, powinna za nie zapłacić? A jeśli tak, to jaką cenę? Na te pytania stara się odpowiedzieć nie tylko autorka, ale i chyba każdy jej czytelnik. 

Polecam Sekretne życie Cee Cee Wilkes każdemu sympatykowi dobrych powieści społeczno-obyczajowych. Ta jest naprawdę świetna. 

Diane Chamberlain: Sekretne życie Cee Cee Wilkes. Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2013.
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Księgarni Internetowej LoveBooks.pl


Możesz przeczytać też:

0 komentarze