NON OMNIS MORIAR #3

09:00:00

W ubiegłym roku, jak co roku zresztą, odeszło wielu znakomitych ludzi. Wśród nich byli również ci, którzy na co dzień zajmowali się książkami. Śmierć nie oszczędza nikogo. Taka jest kolej rzeczy. Warto jednak przypomnieć sobie o tych ludziach również, a może przede wszystkim w takim dniu, jak ten dzisiejszy.  


Pisał, wykładał, działał. Od początku lat 80. mieszkał w Stanach Zjednoczonych, gdzie pracował na Uniwersytecie Harvarda. Kojarzy mi się głównie z Szekspirem. On, William i język polski. 

Stanisław Barańczak zmarł 26 grudnia 2014 roku w Newtonville w Stanach Zjednoczonych. 

Pisał książki i scenariusze, reżyserował. Znaliśmy go jako m.in. scenarzystę filmów Jerzego Kawalerowicza, takich jak Matka Joanna od Aniołów czy Faraon. Mnie kojarzy się głównie z powieścią Mała Apokalipsa

Tadeusz Konwicki zmarł 7 stycznia 2015 roku w Warszawie. 

Uważany za króla fantasy i science fiction. W jego Świecie Dysku zaczytywali się i nadal zaczytują ludzie na całym świecie. Mnie kojarzy się z czasami liceum i koleżanką, która go wtedy uwielbiała. Jego i jednego z jego bohaterów, którym jest nie kto inny jak sam Śmierć. 

Terry Pratchett zmarł 12 marca 2015 roku w Broad Chalke w Anglii.  

Od kilku lat budził sporo kontrowersji, ale nie da się ukryć, że mimo wszystko zrobił bardzo wiele dla sprawy pojednania polsko-niemieckiego. Był wybitnym twórcą literackim. Mnie kojarzy się przede wszystkim z literacką Nagrodą Nobla z 1999 roku.

Günter Grass zmarł 13 kwietnia 2015 roku w Lubece w Niemczech. 

Napisała mnóstwo książek dla młodzieży. Była z pewnością jedną z najbardziej znanych autorek tego typu powieści w Polsce. Mnie kojarzy się głównie z pierwszą, debiutancką i absolutnie czarującą książką pt. Zapałka na zakręcie

Krystyna Siesicka zmarła 3 lipca 2015 roku w Warszawie. 

Możesz przeczytać też:

0 komentarze