JANE AUSTEN: Opactwo Northanger

18:59:00

Opactwo Northanger, Jane Austen

Opactwo Northanger to ostatnia pełnowymiarowa powieść autorstwa Jane Austen na mojej liście „do przeczytania”. Starałam się dawkować sobie książki, które wyszły spod pióra tej pani, aby wystarczyło mi ich na dłużej, ale w końcu musiał przecież nastąpić moment, w którym nie ostanie się już nic. Mam co prawda jeszcze jakieś, jak to mówię, resztki, ale cóż mi po nich. Nie znoszę niedokończonych historii. Pocieszam się wyłącznie istnieniem Dumy i uprzedzenia, którą mogę czytać (i oglądać) w kółko.

Opactwo Northanger nawiązuje do powstania gatunku, bez którego my dzisiaj nie wyobrażamy sobie literatury, a który w czasach swoich początków uznawany był za prymitywny i mało ambitny. Mowa oczywiście o powieści. Kiedy książki tego rodzaju zaczęły pojawiać się na rynku, budziły mnóstwo kontrowersji. Czytano je pod stołami, tak aby nikt postronny tego nie widział. Bohaterka Opactwa, Katarzyna Morland, jest wolna od takiej obłudy. Lubi ten rodzaj literatury i się do tego przyznaje. Czeka na to, aż przydarzy jej się historia rodem z najlepszej powieści gotyckiej. Duchy przeszłości, tajemnice, stare mury...

Jane Austen nie byłaby sobą, gdyby nie zawarła w swojej historii sporej dawki humoru i ironii oraz, naturalnie, kilku młodzieńców, z których jeden przynajmniej nadaje się na męża dla głównej bohaterki. Młodym coś musi stanąć na drodze do szczęścia, a w tle powinny koniecznie trwać wspomniane wcześniej mroczne wędrówki po kartach pewnej rodzinnej historii.

Opactwo Northanger nie jest powieścią na miarę Dumy i uprzedzenia, która, teraz jestem już tego pewna, okazała się najlepszym dziełem słynnej Jane. Jest jednak na tyle dobra, że warto się nad nią pochylić. Naiwność głównej bohaterki da się znieść, bo ubarwiona została tradycyjnymi, zabawnymi komentarzami autorki, a wybranek jej serca, choć z grubsza nijaki, budzi mimo wszystko sympatię. Szalenie żałuję, że taka wspaniała pisarka popełniła tylko sześć książek. 

Jane Austen: Opactwo Northanger. Świat Książki, 2014. 
Wyzwanie książkowe 2015: ma więcej niż 100 lat

Możesz przeczytać też:

0 komentarze