P. HOUSTON, M. FLOYD, S. CARNICERO, D. TENNANT: Anatomia kłamstwa

16:03:00

Doktor House miał wiele trafnych tekstów, ale ten, że "wszyscy ludzie kłamią" stał się kultowy. Dlaczego? Bo to prawda tyleż oczywista, co kontrowersyjna. Można jej nie lubić, ale trudno się z nią nie zgodzić. Jak wobec tego radzić sobie z życiem w takiej zakłamanej na potęgę rzeczywistości? Na początek można przeczytać książkę autorstwa byłych agentów CIA. 

Okazuje się, że kłamstwo da się zdiagnozować, prawie tak jak chorobę. Istnieje cała masa zachowań, które powinny zwrócić naszą uwagę, jeśli podejrzewamy kogoś o mijanie się z prawdą. Wejście w posiadanie wiedzy na temat takich postaw może być bardzo pomocne w codziennym życiu. 

Autorzy książki opisują swoje triki na przykładach i wspomagają się tabelkami zawierającymi najważniejsze informacje. Pokazują nam jak kłamią politycy, przestępcy i zwykli ludzie. Chcesz wiedzieć czy mąż cię zdradza albo czy opiekunka nie bije twojego dziecka, kiedy ty jesteś w pracy? A może podejrzewasz, że koleżanka ukradła ci pieniądze przeznaczone na duże zakupy książkowe? W większości przypadków da się to sprawdzić i nie trzeba przy tym umieć czarować.

Autorzy Anatomii kłamstwa przedstawili swój program bardzo dokładnie i dość ciekawie, ale przykłady, które posłużyły im do dokładniejszych wyjaśnień, były często dość banalne. Mam przez to na myśli, że ludzie, o których opowiadali, kłamali po amatorsku i wcale nie trzeba było być agentem CIA, żeby dojść do wniosku, że coś z ich postawą lub odpowiedziami było bardzo nie tak. Jeżeli jakiś człowiek jest niespokojny, kręci się na swoim miejscu, wykonuje dziwne gesty i np. unika mówienia na jakiś temat, to możemy w ciemno założyć, że coś ukrywa i stać się uważniejsi. Czy tylko mnie się tak wydaje?

Na pewno jednak mogę się zgodzić ze słowami prof. dr hab. Zbigniewa Nęckiego, który na odwrocie okładki tej książki napisał, że pozwala ona podnieść poziom swojej inteligencji społecznej. Myślę, że pan profesor trafił w sedno sprawy, dlatego polecam Wam tę książkę. Dzięki niej każdy ma szansę stać się trochę mądrzejszy. Tak zwyczajnie, życiowo. 

P.Houston, M. Floyd, S. Carnicero, D. Tennant: Anatomia kłamstwa. Wydawnictwo SQN, 2015.
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu SQN.

Wyzwanie książkowe 2015: ma co najmniej dwóch autorówporadnik

Możesz przeczytać też:

0 komentarze