Non Omnis Moriar #2

12:48:00

W ciągu ostatniego roku odeszło wielu pisarzy i ludzi na co dzień pracujących z książkami. Na pewno nie dałabym rady przypomnieć dzisiaj ich wszystkich, ale może chociaż kilka najbardziej znanych (z mojego punktu widzenia) nazwisk? Śmierć jest rzeczą zupełnie naturalną, a jednak trudno się z nią pogodzić. Czy to nie największy absurd w tym pełnym absurdów świecie? Ot, w takim filozoficznym nastroju jest pierwszego listopada Karriba.DORIS LESSING
Laureatka literackiej Nagrody Nobla z 2007 roku, którą to nagrodę uzasadniono w ten ten sposób: „...jej epicka proza jest wyrazem kobiecych doświadczeń. Przedstawia je z pewnym dystansem, sceptycyzmem, ale też z ogniem i wizjonerską siłą”. Co ciekawe, Lessing do dzisiaj pozostaje najstarszą osobą, której przyznano to wyróżnienie. W momencie jego otrzymania miała prawie 88 lat. Zmarła 17 listopada w wieku 94 lat. 

ANDRZEJ KURYŁOWICZ 
Założyciel znanego wydawnictwa Albatros, które wydaje w Polsce mojego ulubionego Harlana Cobena, a poza nim również wielu innych autorów, np. Nicholasa Sparksa czy Dana Browna. Zresztą, wydawnictwo ma w swojej nazwie jego nazwisko, co świadczy o wielkim sukcesie, który odniósł. Zmarł 21 marca w wieku 59 lat. 

SUE TOWNSEND
Autorka słynnej serii o Adrianie Mole'u. Nigdy nie lubiłam gościa. Dojrzewający chłopcy są chyba bardziej irytujący niż dojrzewające dziewczęta... albo chociaż porównywalnie! Niemniej jednak cykl zyskał niesamowitą popularność. Townsend zmarła 10 kwietnia w wieku 68 lat. 


GABRIEL GARCIA MARQUEZ
Kolejny laureat literackiej Nagrody Nobla. Tym razem z roku 1982. Pisarz niesamowicie popularny. Jego dwie najbardziej znane książki to Miłość w czasach zarazy i oczywiście Sto lat samotności. Kiedyś próbowałam zmierzyć się z tą drugą książką i odłożyłam ją w połowie. Zmęczyła mnie. Należę jednak do bardzo upartych ludzi, więc na pewno jeszcze do niej wrócę. Marquez zmarł 17 kwietnia w wieku 87 lat. 


TADEUSZ RÓŻEWICZ
Poeta i prozaik. Ja kojarzę go głównie z tego pierwszego. A wiecie jak ze mną jest - nie lubię poezji. Różewiczem wręcz katowano mnie w szkole, o czym pamiętam do dziś, więc jego nazwisko kojarzyło mi się zawsze z niewypowiedzianymi mękami. Doceniam jednak różną twórczość, nie tylko tą, którą rozumiem. Różewicz zmarł 24 kwietnia w wieku 92 lat. 

NADINE GORDIMER
Jeszcze jedna laureatka literackiej Nagrody Nobla. To wyróżnienie przyznano jej w 1991 roku, czyli w tym samym, w którym ja się urodziłam. Kobieta, która „przez swą wspaniałą epikę stała się wielkim dobrodziejstwem dla ludzkości”, jak podano w uzasadnieniu przyznania jej Nobla. W Polsce wydano kilka jej książek. Gordimer zmarła 13 lipca w wieku 90 lat. 

Post z ubiegłego roku znajdziecie tutaj (klik). 

Możesz przeczytać też:

13 komentarze

 1. Tak bardzo wiele cudownych osób...Co roku smuci to jeszcze bardziej...

  OdpowiedzUsuń
 2. Taka jest kolej rzeczy niestety. Każdego z nas to czeka...

  OdpowiedzUsuń
 3. Miałam zrobić podobną notkę, ale jakoś mnie to przerosło. :/

  OdpowiedzUsuń
 4. Z roku na rok odchodzi coraz więcej niesamowitych ludzi. Ja nawet nie próbowałam stworzyć takiego postu. Po prostu nie dałabym rady.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie jestem w stanie napisać tu nic mądrego. Zawsze zadziwia mnie postawa starszych ludzi do kwestii śmierci - ich pogodzenie z sytuacją i wiara na życie "po"...

  OdpowiedzUsuń
 6. Teraz piszą niesamowite historie dla Pana Boga :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciesze się, że napisałaś tego posta, bo warto dziś o nich wspomnieć. Większości autorów nie czytałam, miałam okazję sięgnąć jedynie po książkę Nadine Gordimer.

  OdpowiedzUsuń
 8. Aż wstyd się przyznać, że nie znam żadnego z tych autorów... Tak, niestety czas mija...
  Pozdrawiam, Shelf-of-Books :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Najbardziej wstrząsnęła mną śmierć Tadeusza Różewicza. Rozpłakałam się, gdy dowiedziałam się, że on nie żyje, a zazwyczaj nie reaguję tak gwałtownie na podobne informacje.

  OdpowiedzUsuń
 10. Cieszę się, że zrobiłaś taki post o tych postaciach. Musimy o nich pamiętać. Niech spoczywają w pokoju.

  OdpowiedzUsuń

 11. Thread coordinator nicely distinctive and writer. Wait for you more threads about this area .
  شركة مكافحة حشرات بالرياض - شركة رش مبيدات بالرياض - شركة مكافحة النمل الابيض بالرياض - شركة مكافحة الصراصير والبق بالرياض - شركة مكافحة الفئران بالرياض - شركة تنظيف فلل و شقق بالرياض- شركة تنظيف موكيت وستائر وكنب بالرياض - شركة تنظيف وعزل خزانات بالرياض- شركة كشف تسربات المياه بالرياض- شركة نقل اثاث بالرياض - شركة تخزين اثاث بالرياض- شركة نقل عفش بالرياض - شركة تنظيف واجهات بالرياض- شركة تنظيف مسابح بالرياض- شركة تسليك مجارى بالرياض .
  شركة مكافحة حشرات بالرياض
  شركة رش مبيدات بالرياض
  شركة مكافحة النمل الابيض بالرياض
  شركة مكافحة الفئران بالرياض
  شركة مكافحة الصراصير بالرياض
  شركة مكافحة البق بالرياض
  شركة تنظيف فلل بالرياض
  شركة تنظيف خزانات بالرياض
  شركة تنظيف موكيت وكنب وستائر وسجاد بالرياض
  شركة تلميع سيراميك بالرياض
  شركة نقل اثاث بالرياض
  شركة نقل عفش بالرياض
  شركة تخزين اثاث بالرياض
  شركة كشف تسربات بالرياض

  OdpowiedzUsuń