Michelle Cohen Corasanti - "Drzewo migdałowe"

15:26:00

Są takie książki, które uznaje się za "wartościowe i potrzebne". I jeżeli jakieś powieści rzeczywiście mogą być światu pomocne, to właśnie takie jak Drzewo migdałowe

W XXI wieku, tak ucywilizowanym, nowoczesnym i poprawnym politycznie, niemożność pokojowego załatwienia swoich spraw wydaje się czymś kuriozalnym. A Palestyńczycy i Izraelczycy nadal mają z tym problem. I niestety nie tylko oni. Żeby nie wyprawiać się daleko, wystarczy rzucić okiem na to, co dzieje się przy wschodniej granicy naszych ukraińskich sąsiadów. Doszło nawet do tego, że cywilne samoloty spadają z tamtejszego nieba i trudno znaleźć kogoś, kto za to odpowiada. A przecież nie żyjemy już w jaskiniach. Ba! W sztuce mediacji, negocjacji i dyplomacji osiągnęliśmy szczyty, z wysokości których nawracamy innych.

Młody Palestyńczyk, Ahmad, wychowuje się w atmosferze wojny i nienawiści. Jest bardzo zdolny, ale nie może się uczyć, bo nie ma na to czasu. Musi ciężko pracować, ponieważ jego ojciec został skazany na wiele lat więzienia za podejrzenia o pomoc wrogom Izraela,  w związku z czym jego rodzina znalazła się w bardzo trudnej sytuacji materialnej. A to nawet nie jest największe nieszczęście, jakie spotkało tych ludzi. Dużo gorszy okazał się ból po utracie bliskich. Ile podobnych dramatów można znieść w ciągu jednego życia? I kiedy wreszcie oba narody zaczną ze sobą rozmawiać, zamiast wysadzać się wzajemnie w powietrze? Bo wszystkie nieszczęścia rodziny Ahmada spowodowane zostały przez wojnę.

To znakomita książka. Tak po prostu. Piękna opowieść o pięknej, chociaż momentami trudnej przyjaźni. Porusza niezwykle ważny temat... kto wie czy nie jeden z najważniejszych w dzisiejszych czasach. Przypomina, że przemocą niczego dobrego nie da się zdziałać. Za to autorce należą się wielkie podziękowania. 

Polecam! Tym bardziej, że ta powieść również pod względem estetycznym zasługuje na uwagę.  

Michelle Cohen Corasanti: Drzewo migdałowe. Wydawnictwo SQN, 2014. 

Drzewo migdałowe [Michelle Cohen Corasanti] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu SQN

Możesz przeczytać też:

16 komentarze

 1. Cieszę się, że to wartościowa książka, bo ją mam i może wkrótce przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam i zgadzam się z tym, że to przepiękna powieść :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdecydowanie się zgadzam - to książka, która robi wrażenie i na pewno nie jest tekstem zbędnym. Zarówno jako tekst fabularny jak i pod względem poruszanych problemów jest naprawdę na wysokim poziomie. Rzadko kiedy polecam coś każdemu, ale ta książka się do tego grona zalicza. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lektura wciąż przede mną, ale już nie mogę się doczekać kiedy wpadnie w moje ręce :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja również jestem pod wrażeniem tej książki:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie przeszkadzały Ci liczne uskoki w czasie i urywanie wątków? :>

  OdpowiedzUsuń
 7. Cieszę się, że książka przypadła Ci do gustu. Na mnie również wywarła ogromnie pozytywne wrażenie. Piękna opowieść!

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam na liście do przeczytania. A czy ta niemożność pokojowego załatwienia spraw jest taka kuriozalna, to nie jestem pewna. Na pewno nie w czasach kiedy w powietrzu wisi widmo kolejnej wojny...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Więc pewnie lepsze będzie słowo "absurdalna".

   Usuń
 9. Zdecydowanie książka dla mnie, dziękuję za recenzję, bo od razu dopiszę sobie ją do listy :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Koniecznie muszę przeczytać tę książkę. Bardzo trafnie zakwalifikowałaś ją do publikacji ,,wartościowych i potrzebnych".

  OdpowiedzUsuń
 11. już o niej wiele słyszałam i ogromnie chcę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Lubię książki w takim klimacie, na pewno jej poszukam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Zdecydowanie mam na nią ochotę ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Byłam zachwycona po lekturze, więc cieszę się, że i Tobie się podobała :)

  OdpowiedzUsuń