Skąd ja to znam?

17:57:00


Źródło

Autor: Melissa Nathan
Tytuł: Duma, uprzedzenie i gra pozorów
Tytuł oryginalny: Pride, Prejudice and Jasmin Field
Wydawnictwo: Albatros
Rok wydania: 2011


Znacie "Dumę i uprzedzenie"? Mielibyście ochotę na jej współczesną wersję? Ja nie byłam pewna, więc (żeby oszczędzić sobie trzech godzin spędzonych na podejmowaniu tej ARCYWAŻNEJ decyzji) po prostu po nią sięgnęłam. I już. Spokój.

 
Źródło
Melissa Nathan

Dzisiejszego pana Darcy'ego odegrał hollywoodzki gwiazdor, Harry Noble, a w rolę Lizzy Bennet wcieliła się felietonistka poczytnego pisma dla kobiet, Jazz Field. Wiadomo w czym rzecz - jedno dumne, drugie uprzedzone. Regularnie spotykają się na próbach do przedstawienia, w którym mają zagrać główne role. On jest arogancki i najnormalniej w świecie nieznośny, a ją to doprowadza do szewskiej pasji. Są też inni - jej rodzina, jego rodzina, przyjaciele i nędzne kreatury. Każdy z nich ma swoją rolę do odegrania. 

Źródło
Jane Austen
I odgrywa ją z niesamowitą dokładnością. Do tego stopnia, że cię to prawie wkurza, bo co może być bardziej irytujące, niż znajomość fabuły książki, którą właśnie czytasz? Na dodatek pierwszy raz w życiu. Z drugiej strony złorzeczysz w duchu sam sobie - że niby czego się spodziewałeś? Wiedziałeś, że tak będzie. Właściwie w tym rzecz, prawda? Na tym polega czytanie lub oglądanie współczesnych wersji czegokolwiek. Mimo tego trudno ci się powstrzymać od myśli w stylu - "o nie, ona zaraz zrobi..." albo "teraz on będzie próbował..." i te pe, i te de. Im lepiej znasz oryginał, tym bardziej nieprawdopodobne wydaje się zaskoczenie cię jakimkolwiek zwrotem akcji. Właściwie szanse na to są zerowe. 

Mimo wszystko czytasz dalej, bo jakimś cudem książka cię wciągnęła. No co? Jesteś kobietą i po prostu lubisz takie historie. I dobrze, uspokój się. Wolno ci. 

Możesz przeczytać też:

7 komentarze

 1. nie wiem czy na książkę się skusze, ale fajnie o niej napisałaś :(

  OdpowiedzUsuń
 2. jestem w trakcie czytania tej książki:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Rewelacyjna recenzja, czytałam z uśmiechem :) ale po książkę raczej nie sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Haha ;D Świetnie zakończenie recenzji :) Masz całkowitą rację, mimo że historia w sumie prawie żywcem wzięta z oryginału to i tak wciągająca i idealna dla kobiet. Z chęcią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna recenzja :-) Nad przeczytaniem tej książki się jeszcze zastanowię, bo z reguły nie interesuje mnie taka tematyka.

  OdpowiedzUsuń
 6. Hmm nigdy nie słyszałam o tej książce, myślę że trafi na moją listę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. "Dumę i uprzedzenie" uwielbiam. Wątpię jednak żeby współczesna wersja tej powieści mi się spodobała.

  OdpowiedzUsuń