Sara Shepard - "Pretty Little Liars. Kłamczuchy"

15:58:00
Autor: Sara Shepard
Tytuł: Pretty Little Liars. Kłamczuchy
Tytuł oryginalny: Pretty Little Liars
Seria: Pretty Little Liars
Wydawnictwo: Otwarte
Rok wydania: 2011

Dr. House zwykł mawiać, że wszyscy ludzie kłamią. Bohaterki serii "Pretty Little Liars" wiedzą coś na ten temat. Hanna robi to, bo nierozsądnym wydaje jej się trąbienie na prawo i lewo o tym, że jest złodziejką. Spencer obawia się, że jej rodzina nie zrozumiałaby, dlaczego całowała się z chłopakiem swojej siostry... drugim z kolei. Arii wydaje się, że nie najlepszym pomysłem byłoby wyjawienie rodzicom faktu umawiania się ze swoim nauczycielem, a Emily ma przeczucie, że nikt z jej otoczenia nie byłby zachwycony wiadomością, że jest lesbijką. 

Shara Shepard urodziła się w 1978 roku. Obecnie żyje w stanie Pensylwania z mężem, psami i statusem autorki bestsellerowej serii "Pretty Little Liars", która z wielkim sukcesem została przeniesiona na mały ekran. 

Pierwszy tom cyklu jest wprowadzeniem do całej historii. Poznajemy pięć przyjaciółek - Hannę, Spencer, Arię, Emily i ich liderkę, Alison. Kiedy ta ostatnia w tajemniczych okolicznościach znika, życie pozostałych dziewczyn diametralnie się zmienia. Odsuwają się od siebie. Po trzech latach coś jednak zbliża je do siebie ponownie. Wszystkie zaczynają dostawać wiadomości od "A". Sprawa jest o tyle przerażająca, że nadawca sms-ów, e-maili i listów zdaje się doskonale wiedzieć wszystko o wszystkich. A to jest bardzo niebezpieczne...

Czy Alison żyje i próbuje dręczyć swoje dawne przyjaciółki? A może to ktoś zupełnie inny? Jeśli tak, skąd ma wiedzę, którą może mieć tylko ona? Kim jest "A" i czego chce? Takie pytania stawia sobie czytelnik w trakcie lektury "Kłamczuch". Przysparza to sporo dobrej zabawy, ale może też uzależniać, bo czas od przeczytania pierwszej do ostatniej kartki mija naprawdę błyskawicznie. 

Główną zaletą tej książki jest lekka, a jednocześnie wciągająca fabuła. Cztery nastolatki z pewnym bagażem doświadczeń i ten ktoś, kto chce... no właśnie, czego? Jeśli  do całości dorzucimy bieżące sprawy, które zajmują dziewczyny oraz ich odkrycia związane z zaginięciem Alison, dostajemy porcję zajmującej lektury. 

Mnie książka bardzo się podobała, ale niestety popełniłam ten błąd, że w pierwszej kolejności porwałam się na serial. Czytając, ciągle porównywałam jedno z drugim. Muszę więc szczerze przyznać, że serial podoba mi się bardziej. Mniej w nim problemów typowych dla nastolatek. Jednak, jak już wcześniej wspomniałam, uważam tę książkę za udaną i na pewno sięgnę po kolejne części. 

"Kłamczuchy" będą doskonałą lekturą dla wszystkich prawdziwych dziewczyn :)


Możesz przeczytać też:

18 komentarze

 1. Seria dobrze mi znana, ale tylko z blogów. Nie miałam okazji czytać.

  OdpowiedzUsuń
 2. ja też zaczęłam oglądać serial. Ale jak dowiedziałam się o książce to stwierdziłam,że i tak jestem na samym początku, więc mogę przerwać oglądanie i zacząć od książki. Do tej pory jeszcze są za nią nie zabrałam.. ;D

  OdpowiedzUsuń
 3. Oglądam ten serial i prawdopodobnie nigdy nie sięgnę po książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakoś tak nie do końca do mnie przemawia, ale może kiedyś... kto wie :) A doktora House'a, o którym wspominasz, po prostu uwielbiam ;) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka wydaje mi się płytka, dlatego nie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 6. I serial, i książki mam w planach, ale późniejszych:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka jest chyba dla mnie właśnie za bardzo "dziewczyńska" i za bardzo dla nastolatek. Ale za to okładki tej serii są świetne, pewnie fajnie mieć je wszystkie na swoich półkach :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wszyscy polecają tę serię i chyba w końcu się na nią skuszę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie czytałam żadnej książki z tej serii, ale jakoś mnie nie ciągnie. Może jak się w końcu skuszę to może tez mnie wciągnie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja najpierw przeczytałam 1 tom książek, a potem wciągnęłam się w serial. Jest rewelacyjny. Szkoda, że tak długo trzeba czekać na kolejne odcinki :(

  OdpowiedzUsuń
 11. Już tyle czytałam o tej serii, ale w żadnej bibliotece nie mogę dostać pierwszej części, a na kupno póki co mnie nie stać :( Zżera mnie ciekawość.

  OdpowiedzUsuń
 12. Dużo dobrego czytałam o tej serii, ale jeszcze nie miałam okazji jej poznać :) mam nadzieję, że kiedyś wpadnie mi w ręce:)

  OdpowiedzUsuń
 13. O serii jak serialu słyszałam wiele dobrego. W najbliższym czasie planuję zakupić pierwszą część:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo dużo słyszałam o tej serii, ale jeszcze nie miałam okazji przeczytać. Pozdrawiam i zapraszam do mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Mam ją w domu, uwielbiam i poluję na resztę części!

  OdpowiedzUsuń
 16. Z jednej strony widzę mnóstwo pozytywnych recenzji, a z drugiej opis, przy którego czytaniu zapala mi się czerwona lampka. Jednak chyba będę musiała się skusić :)
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie :)
  http://knigiszarikowa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 17. Dla mnie też serial wydaje się lepszy, bo przynajmniej nie trąbią co chwila o jakiś markowych ciuchach. I fakt, bohaterki w książce wydają się trochę głupiutkie, nie jak w serialu.

  OdpowiedzUsuń