Karriba w kinie: Jesteś Bogiem (2012)

12:08:00Tytuł: Jesteś Bogiem
Reżyser: Leszek Dawid
Scenariusz: Maciej Pisuk
Rok produkcji: 2012


Nie jestem ani wielką fanką hip-hopu, ani Paktofoniki, ale jedna z moich współlokatorek owszem. Czekała na ten film odkąd dowiedziała się, że w ogóle jest kręcony. Przy okazji i ja dałam się wciągnąć w to szaleństwo i obejrzałam "Jesteś Bogiem".

Magik, Fokus i Rahim mieszkają w Katowicach. Ich największą pasją w życiu jest muzyka. Nie widzą sensu w chodzeniu do szkoły, nie mogą odnaleźć się w żadnej pracy. Każdy z nich ma charakter i wielkie marzenia, dlatego ciężko im się dogadać. W końcu jednak udaje się założyć grupę Paktofonika. Grają hip-hop, próbują zebrać materiał na pierwszą płytę. Na ich drodze pojawia się jednak wiele problemów. Rodzina i znajomi nie rozumieją ich pasji, nie doceniają talentu. Pojawiają się osoby, które "siedzą" w przemyśle muzycznym, obiecują pomoc. Grupa nie raz zostaje oszukana. Trudnej sytuacji nie pomagają wzajemne kłótnie i pretensje. Ciągle jednak mają nadzieję, że pewnego dnia zagrają koncert w katowickim Spodku...

Szczególną uwagę zwraca w filmie postać Piotra "Magika" Łuszcza, w którego rolę wcielił się Marcin Kowalczyk. Nierozumianemu przez otoczenie artyście ciężko jest radzić sobie z życiem codziennym. Bardzo szybko zostaje mężem i ojcem, musi utrzymać rodzinę. Wiele spraw go przerasta. Żyje w niemal całkowitym oderwaniu od rzeczywistości - wyzwaniem są dla niego zwykłe zakupy w supermarkecie. Powoli życie dosłownie wali mu się na głowę. Nie umie sobie z tym poradzić.

Obraz pokazuje w jak wielkich bólach rodziła się legenda polskiej muzyki hip-hop. Oglądając ten film można zarazić się szarością życia w bloku z wielkiej płyty pod koniec lat dziewięćdziesiątych, poczuć ogarniającą beznadzieję i przygnębiającą atmosferę. "Jesteś Bogiem" opowiada o wielkich marzeniach, które udało się spełnić, płacąc za to wielką cenę. 

Obraz został nagrodzony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Za najlepszy debiut reżyserski wyróżniono Leszka Dawida, za role drugoplanowe Dawida Ogrodnika oraz Tomasza Schuchardta, a za najlepszy debiut aktorski Marcina Kowalczyka. "Jesteś Bogiem" dostał również nagrodę dziennikarzy. 

Polecam ten obraz każdemu, a przede wszystkim fanom zespołu (chociaż myślę, że wszyscy już oglądali), polskiego hip-hopu oraz muzyki w ogóle. 


Możesz przeczytać też:

8 komentarze

 1. żadna siła by mnie nie zmusiła do obejrzenia tego filmu. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Widziałam, film wywarł na mnie spore wrażenie...nie słucham takiej muzyki, ale realia w filmie pokazane w taki surowy sposób do mnie przemówiły. A przecież za tą historią kryje się ludzki dramat...

  OdpowiedzUsuń
 3. Oglądałam i choć fakt, że jest to (podobno, bo mogła zostać trochę podkoloryzowana) prawdziwa historia trafił do mnie, to po samym filmie spodziewałam się czegoś więcej.. Moim zdaniem film jest trochę przereklamowany.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie jestem fanką tego zespołu, w sumie to nawet nie znam żadnej ich piosenki. Jednak bardzo mnie ciągnie do obejrzenia tego filmu, ponieważ słyszałam o nim wiele pochlebnych opinii.

  OdpowiedzUsuń
 5. Na pewno ten film obejrzę chociaż czasy, w których słuchałam hip hopu minęły już raczej bezpowrotnie. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Film świetny - fakt i, co widać na Twoim przykładzie, nie tylko dla fanów zespołu lub hip-hopu w ogóle. To idealna odskocznia od głupich komedii produkowanych u nas masowo.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeszcze nie oglądałam tego filmu, ale mam zamiar :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wątpię, ażeby mi się spodobał :)

  OdpowiedzUsuń