Astrid Lindgren - "Dzieci z Bullerbyn"

16:41:00Autor: Astrid Lindgren
Tytuł: Dzieci z Bullerbyn
Tytuł oryginalny: Alla vi barn i Bullerbyn
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2009

Astrid Lindgren to autorka znana na całym świecie. Jej książki zrobiły prawdziwą karierę. Do najbardziej znanych należą właśnie "Dzieci z Bullerbyn" oraz "Pippi Langstrump".

Bullerbyn to mała wioska. Liczy sobie tylko trzy domy, a mieszka w nich siedmioro dzieci. W Zagrodzie Północnej dwie dziewczynki - Britta i Anna, w Zagrodzie Południowej chłopiec Olle oraz jego mała siostrzyczka Kerstin, a w Zagrodzie Środkowej Lasse, Bosse i narratorka książki, Lisa. Czas upływa im na dobrej zabawie. Zimą czekają na Święta - pieką wtedy pierniki, ubierają choinki i witają Nowy Rok. Wiosną chodzą do szkoły, polują na dzikie bawoły i podglądają Wodniki. Kiedy nadejdzie lato kąpią się w stawie, zakładają spółdzielnię owocową i łowią raki. Jesienią natomiast robią groty w sianie. 

Dzieciństwo to bezcenny czas. Nasze przygody z tego okresu często pamiętamy bardzo długo. Przypuszczam, że sporo wody w Wiśle upłynie, nim zapomnę domek na drzewie, gdzie można było siedzieć przez pół dnia, staw sąsiada, w którym potrafiliśmy się kąpać kilkanaście razy dziennie i za każdym razem po wyjściu z wody byliśmy koszmarnie głodni, mojego brata zjeżdżającego na rowerze z góry, z której trudno było zejść na nogach (oczywiście złamał wtedy rękę) czy wyprawy po winogrona do pobliskiej leśniczówki. Sądzę, że to właśnie dlatego tak bardzo lubię "Dzieci z Bullerbyn". Ta książka przypomina mi po prostu czas, kiedy byłam dzieckiem :)

Mam nadzieję, że takie lektury nie zaginą gdzieś w tłumie innych, nowszych i bardziej współczesnych pozycji...


Dzieci z Bullerbyn [Astrid Lindgren] - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE

 Książkę przeczytałam w ramach wyzwania Niezapomniane lektury z naszego dzieciństwa.

Możesz przeczytać też:

11 komentarze

 1. Uwielbiam tę książkę! Muszę ją sobie przypomnieć:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Baardzo lubiłam tę książkę. :) Chyba sama powinnam do niej wrócić. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. jedna z moich ulubionych książek z dzieciństwa! Często do niej wracam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam do niej ogromny sentyment, najulubieńsza lektura mojego dzieciństwa!
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 5. "Bracia Lwie Serce" to moja ulubiona książka Astrid Lindgren.

  OdpowiedzUsuń
 6. Niewatpliwie jedna z moich ulubionych ksiazek z dziecinstwa :)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. To jedna z moich ulubionych lektur z dzieciństwa! Mam nadzieję tak jak Ty, że nie zginie w tłumie coraz to nowszych pozycji...

  OdpowiedzUsuń
 8. Lektura mojego dzieciństwa:) mam dziesięcioletnią siostrę i Ola nie była zadowolona z przygód dzieci z Bullerbyn. Narzekała na niezrozumiały język. Chyba nadszedł moment, aby dokonać nowego tłumaczenia i uwspółcześnić nieco język powieści :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Z perspektywy czasu, miło ja wspominam, a kiedyś nie była moją ulubiona, ale to chyba częściowo wina pani, gdyż ta książka była obszerna, a pani dała nam tak mało czasu, że tylko nam płakać zostało. Wiec czytało się pędem nie rozczulając się nad pięknością tych słów. Pozdrawiam
  PS: U mnie konkurs - zapraszam http://ksiazki-legera.blogspot.com/2012/11/konkurs.html

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie dodam nic nowego - również książka mojego dzieciństwa. Przekartkowana wiele razy i dawałabym ją każdemu młodszemu zamiast nowości:)

  OdpowiedzUsuń